Marzanna i Marzaniok

Dzięki kronikarzom wiymy, że już w XIV wieku dzieci na Śląsku topiły we Wielkim Poście słomiano kukła , lalka, kero nazywali Marzanną abo Marzanką. Marzanna była kukłą łobleczoną za baba. Czasym tyż boła przi nij kukła chłop, na kero godało się Marzaniok. Je praje pewne, że tradycjo ta pochodzi jeszcze za czasów pogańskich, kedy po zimie ludzie wyciepywali z zagród stare zło, złe duchy i wszystko co było nieszczynśliwe. Robiyli to pod koniec zimy , aby oczyścić swoje chałpy przed nadchodzącą wiosną. Tako kukła Marzanna ludzie wykludzali poza wieś i tam polyli , łobciepywali marasym , abo topiyli w rzyce lub stawie.

Jak na Śląsku zagościyło chrześcijaństwo, to ta sama pogańsko tradycjo poszła rałs. Dzisioj topiynie , abo polynie słomianyj Marzanny, to yno szkolno graczka, zabawa. Robi sie to na prziwitanie wiosny, czyli 21 marca.

Tekst : Marek Szołtysek, autor książki

„Elementarz Śląski”,

którą cołki wymyśloł i napisoł.

Trudne słówka:

„Wiymy”- wiemy, „boła przi nij” – była przy niej, „je praje pewne” – jest na pewno , „wyciepywać ,wykludzać”– wyrzucać, ,”łobciepywać marasym” - obrzucać brudnościami, „graczka” –zabawka ,”kero”- która, „rałs” – odeszła, nie ma już czegoś, „yno”- tylko,

Dzisiaj w naszym kraju w różnych regionach w dalszym ciągu obchodzimy 21 marca jako dzień powitania wiosny. Tradycyjnie przygotowywana jest Marzanna, jednak z elementów ekologicznych, jak to miało miejsce kolejny raz w naszym mieście . Nasze Biedroneczki wykonały 19 malutkich Marzann – kukiełek, które wzięły udział w konkursie organizowanym przez MOK w Radlinie. Dzieciaczki z naszej grupy zdobyły nagrody i wyróżnienia , z czego bardzo się cieszymy.

Stefania Menżyk

Data dodania: 2021-03-23 20:48:43