SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM U KACZUSZEK

Przedszkolaki z gr. IV Kaczuszki miały przyjemność gościć górnika, tuż przez świętem górników -Barbórką. Był to Pan Rajmund Budzyński, dziadek Lenki z naszej grupy. Przedszkolaki miały okazję poznać wiele spraw związanych z pracą górnika. Poznały  historię powstania węgla popartą oglądaniem zdjęć odcisków roślin, głównie paproci na bryłach węgla. Dowiedziały się w jak wielu dziedzinach życia jest wykorzystywany węgiel. Dzieci mogły obejrzeć z bliska elementy stroju galowego, policzyć ile guzików ma każdy mundur górniczy, jak wygląda biała broń górnicza i do czego służy.  Były opowieści o św. Barbarze-patronce górników oraz Skarbniku, który jak opowiedział nasz gość ostrzega górników przed zagrożeniami w kopalni. Dzieci były bardzo zainteresowane i aktywne. Chętnie słuchały ale i zadawały pytania. Wykonaliśmy również  wspólne, pamiątkowe zdjęcia, a przedszkolaki zaprezentowały wiersze przedstawione w czasie uroczystości barbórkowej oraz wręczyły gościowi bukiecik i serdecznie podziękowały. Na koniec zostaliśmy obdarowani zdjęciami wykonanymi specjalnie  na pamiątkę spotkania, zadaniami do wykonania związanymi z pracą górnika oraz słodyczami.

Serdecznie dziękujemy Panu Rajmundowi za przeprowadzenie ciekawych zajęć o zawodzie górnika, podzielenie się swoją wiedzą i czasem.

B.Siwek

Data dodania: 2023-12-02 22:06:45