ZABAWY  BADAWCZE  W  GRUPIE  BIEDRONEK

„ Mali  badacze” –to temat zabaw i zajęć , które zostały przeprowadzone 12.02,2021 r. w naszej grupie. Głównym celem było poszerzenie wiadomości o zjawiskach przyrodniczych, kształtowanie kompetencji cyfrowych , bezpieczne posługiwanie się sprzętem multimedialnym, rozwijanie współpracy w grupie z przestrzeganiem ustalonych reguł i zasad.

Emocji podczas zabaw było co nie miara. Najpierw ilustracje  przedstawiające kosmos oraz przekrój ziemi w obrazie 3D i tutaj wielką frajdę sprawiły dzieciom specjalne okulary ( 3D),dzięki którym  dzieciaki miały wrażenia jakby byli w kosmosie, bądź w środku Ziemi. Następnie projekcja filmów przedstawiających naturalny wybuch wulkanu i  bajki edukacyjnej „Wulkan i diamenty” ( wszystkie występujące postacie zbudowane z klocków Lego). Po zabawie ruchowej dzieciaki przeszły do działań. Wszyscy zabawili się w „przedszkolnych naukowców i badaczy”. W poszczególnych zespołach wykonywane były doświadczenia. Każdy miał jakieś zadanie do wykonania.

WULKAN – do małego naczynia ( wykorzystałam owinięty folią aluminiową kieliszek) wsypujemy małą łyżeczkę sody oczyszczonej, następnie „tyle co odrobinka soli” dodajemy barwnika spożywczego, mieszamy patyczkiem lub wykałaczką na koniec dolewamy  domowego octu. Efekt  zaraz po wykonaniu doświadczenia – wybucha mój własny wulkan.

LAMPA  LAWA – do naczynia ( np. słoik, przeźroczysta butelka) wlewamy 1/3 pojemności  wody, następnie wlewamy olej spożywczy (najtańszy!!! ) do pojemności ¾ słoika ( dzieciom zaznaczyłam kreseczkami na pojemnikach ), dodajemy troszkę barwnika spożywczego ( można wykorzystać tusz kreślarski lub zwykłą farbę plakatową- ale gęstą )  na koniec wrzucamy  tabletkę musującą ( aspiryna droga!!! , tańsze wapno ). Kilka sekund i lampa lawa zaczyna działać. Tego typu lampa może działać przez kilka dni , wystarczy zamknąć słoik, następnego dnia dodać tabletkę musującą. W celu lepszej obserwacji  działania  „lampy” warto zaciemnić pokój i oświetlić słoik  latarką. Patrzeć i wyciągać wnioski. Proszę uwierzyć  super  zabawa dla całej rodzinki. Jednak takie zabawy zawsze robimy pod nadzorem osoby dorosłej!!. Ekipa badawcza „Biedronki”  pod moim nadzorem i dwóch osób dorosłych  dała sobie radę i to jest nasz wielki sukces!!!. ( w doświadczeniach brało udział 18 naukowców)

Nasze Biedroneczki wykonały wszystkie „doświadczenia” na  „6 +” doskonale się przy tym bawiąc.

Stefania Menżyk

Data dodania: 2021-02-24 20:01:02